Dogfitness

Dogfitness je cvičení pro psy na balančních pomůckách různých velikostí a tvarů – čočky, “buráky“, podložky, atd. Jedná se o zábavnou formu jak posílit hluboký stabilizační svalový systém psa, zvyšuje jeho kondici a obratnost. Toto cvičení je ideální forma aktivity při nepříznivém počasí nebo pokud není možnost dlouhé procházky, na kterou je pejsek zvyklý.

Z dlouhodobého hlediska je dogfitness skvělá forma pravidelného cvičení pro odstranění svalových dysbalancí a vybudování rovnoměrného osvalení. Psi, stejně jako lidé, mají své pohybové stereotypy, které přímo vedou k vytvoření nerovnoměrného nasvalení.

Před začátkem cvičení psa krátkou hrou nebo jinou pohybovou aktivitou “rozpohybujeme“ a tím zahřejeme svaly. Pokud pes dosud nemá zkušenost s cvičením tohoto druhu – začneme postupným seznámením s balančními pomůckami, především se pes naučí bezpečně na čočku nastoupit a bezpečně se dostat zpět na pevnou zem. V okamžiku, kdy pes zvládá základy balancování – postupujeme v učení dalších cviků. Po cvičení následuje krátký strečink.

Přístup k pejskovi je vždy individuální – dle jeho fyzických možností, cvičení probíhá formou pozitivní motivace pejsek je hojně odměňován pamlsky (je vhodné přibalit jeho oblíbené pamlsky – i s ohledem na pejskovu případnou alergii nebo zeštíhlující dietu )

Cvičení na balančních čočkách je vhodné v podstatě pro všechny psy – nicméně na balon nepatří pes který:

  • má nezdiagnostikovaný ortopedický problém aneb “kulhá a my nevíme proč“

  • štěňata do 6 měsíců (malé štěně lze v rámci socializace na balanční čočku navyknout, nicméně není vhodné s ním na nich cvičit)

  • má nařízený klidový režim

  • trpí na vestibulární problém nebo instabilitu páteře